امام علي(ع):هر كه نگاه خود را از حرام باز دارد دلش آرام خواهد شد.
خوش آمدید - امروز : شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۶
خانه » روانشناسي » ۸ خصوصیات مهم افراد دروغگو
۸ خصوصیات مهم افراد دروغگو

۸ خصوصیات مهم افراد دروغگو

۸ خصوصیات مهم افراد دروغگوReviewed by Milad on Mar 11Rating: 4.58 خصوصيات مهم افراد دروغگو8 خصوصيات مهم افراد دروغگو

۸ خصوصیات مهم افراد دروغگو

url

امام کاظم (ع): (خردمند دروغ نمی گوید گر چه مطلوبش در آن باشد.)

دروغ یکی از ابزارهای مهم  شخص ترسو و ضعیف النفس برای رسیدن سریع – آسان و بدون دردسر به اهداف خود می باشد وقتی شخص نتواند یا نخواهد بطور اصولی و منطقی و با کار و تلاش به خواسته های خود برسد دست به دامن دروغ می شود اما وقتی دروغ گفته می شود فرد مجبور می شود برای تایید و جبران گفته هایش دروغهای دیگری نیز بگوید و در نهایت دست فرد دروغگو برای همه رو شده و اعتماد اطرافیان از او سلب می شود و اعتبار و ارزش شخص که قیمتی برای آن متصور نیست از بین می رود اما چطور می توانیم بفهمیم که شخصی به ما دروغ می گوید یا راست؟ این کار چندان مشکلی نیست فقط کافی است به گفتار و اعمال فرد دقت کنید همیشه این جمله یادتان باشد: اگر چیزی به نظرتان باور کردنی نیامد باورش نکنید. و بدانید که اعتماد کردن به دیگران با ساده لوح بودن فرق می کند پس در تصمیمات و کارهایتان سعی کنید عقلتان بر احساساتتان غلبه کند زود و سریع قضاوت نکرده و شتاب زده تصمیم نگیرید و حرفها و پیشنهادات عالی طرف مقابل را به سادگی قبول نکنید زیرا افراد دروغگو و شیاد به این شیوه افراد طمعکار را به راحتی فریب داده و جیبشان را خالی می کنند.

۸خصوصیات مهم افراد دروغگو عبارتند از :

۱-چرب زبانی : بهترین وسیله فرد دروغگو چرب زبانی او است لذا سعی می کنند خود را بیش از اندازه مودب و شخصی محترم نشان دهد و با جلب اعتماد دیگران به سادگی آنها را فریب می دهد پس مطمئن باشید کسی که شما را تعریف و تمجید می کند قصد فریب شما را دارد .

۲- سخنان ضد و نقیض : اگر خوب و با دقت به حرفهای دروغگو توجه کنید کم و بیش به تناقض گویی او پی خواهید برد لذا می توانید با طرح سوالاتی ثبات و تعادل فکری او را بهم ریخته تا دروغگو چهره واقعی خود را بیشتر برای شما نمایان سازد.

۳-کم حافظه بودن: از قدیم گفته اند دروغ گو کم حافظه است اگر فردی منطقی باشید که عجولانه تصمیم نمی گیرید می توانید بعد از مدتی پیرامون موضوع از فرد سوال کنید خواهید دید جوابی که می دهد متفاوت از آنچیزی است که گفته بود.

۴- قسم خوردن: توجه کنید اگر سخنی که فرد می گوید راست بوده و صحت دارد نیازی به قسم خوردن ندارد پس قول قسم های فرد دروغگو را نخورید .

۵-دادن وعده های فریبنده: از قدیم گفته اند : شخص دروغگو فرد طمعکار را گول می زند . و بخاطر همین مسئله است که افراد شیاد و حقه باز با دادن وعده ها خوب اشخاص را گول زده و آنها را به خاک سیاه می نشانند و دارو ندار آنها را از دستشان در می آورند پس اگر می خواهید ره صد ساله را یک شبه  بپیمایید و حرص و طمع بر شما غالب شده است مواظب باشید سرتان بی کلاه نماند.

۶-دقت کنید اگر سوالی پیرامون موضوع بحث شده از فرد دروغگو می کنید معمولآ با مواد ذیل از جانب او برخورد خواهید کرد:

الف:وانمود می کند سشوال شما را متوجه نشده است و از شما می خواهد سوالتان را تکرار کنید تا شاید از فرصت استفاده نموده و مجالی برای پاسخ دادن پیدا نماید.

ب:اگر جوابی نداشته باشد موضوع بحث را با طرح موضوعی جدید عوض می کند تا ذهن شما را از نکات حساس دور نماید خلاصه به نحوی از جواب دادن به سوال شما طفره می رود.

ج:اگر مشاهده کند شما به نوعی به او مشکوک هستید شما را به بی اعتمادی متهم ساخته و سعی می کند به نوعی موضوع را خاتمه دهد .

۷-پر حرف بودن:افرادی که راست می گویند کم حرف می زنند و بیشتر عمل می کنند و بر عکس افرادی که دروغ می گویند پرحرف هستند و کم کار و راحت طلب. بخاطر همین است که فرد دروغگو برای اینکه به اصطلاح مخ طرف را بزند مجبور به پر حرفی می شود تا بنحوی طرف مقابلش را متقاعد ساخته و قول بزند و علت کم حافظه بودن شخص دروغگو نیز همین مسئله است.

۸-حرکات اضافی بدن:فرد دروغگو با حرکات اضافی سر و دست و … سعی می کند به نحوی مقصود خود را به کرسی بنشاند و معمولآ در بیان موضوع نیز کلی گویی کرده و به گونهای گنگ و مبهم حرف می زنند تا طرف مقابل را گیج کرده و به اصطلاح از آب گل آلود ماهی بگیرد.

بنابر این سعی کنید:

۱-زود باور نباشید ضمن اینکه شکاک هم نباید باشید چون در هر دو صورت زندگی در اجتماع برایتان سخت و مشکل خواهد شد.

۲-در کارهایتان مخصولآ در معاملات تمامی جوانب احتیاط را به عمل آوردید و به قول معروف کار از محکم کاری عیب نمی کند .

۳- قبل ازانجام هر کاری خوب جوانب مسئله را بسنجید و با افراد مورد اطمینان و مختص مشورت کنید.

۴-در ازدواج کردن گول ظاهر افراد را نخورید و تجملات و مادیات و سخنان رویایی طرف جلوی چشم عقلتان را نبندد.

۵- اما نکته مهم : در تربیت فرزندان نیز آنها را به زیور معنویات و خلق و خوی پسندیده بیارایید تا همه استعداد های مثبت آنان پرورش یابد و استعداد های منفی از جمله دروغ گفتن و سایر انحرافات اخلاقی در او از بین برود در کودک احساس مسئو لیت بوجود آورید زیرا کسی که خود را در مقابل کاری مسئول دانست دیگر به دروغ و فریب دادن دیگران نیازی نخواهد داشت والدین عزیزهرگز با وعده های دروغ کودکتان را گول نزنید و سعی کنید با آنها رو راست – رک و صادق باشید اگر نباشید این خودتان خواهید بود که با وعده های دروغ به فرزندتان راه و روش دروغگویی و فریب دادن را یاد می دهید پس بیایید اسباب و ابزار دروغ را از دسترس کودکمان دور نگه داریم تا نیاز به دروغ گفتن در آنها بوجود نیاید و کودکتان با شما همان باشد که شما با او بوده اید.

منبع :زندگی سالم

اشتراک گذاری مطلب

درباره مدیریت :

ميلاد هستم به موسیقی ، تکنولوژی ، مقالات علمی ، خودرو ، گرافيك و تحصیل عشق می ورزم. سعی می کنم از وقتم به بهترین شکل استفاده کنم و بی حرکت یک جا نمونم . از سال 1392 هم تارنماي مجله علمي و تفريحي پرشين فان رو با كمك آرش تاسیس کردم تا کمک کوچیکی به کسانی که در عرصه علم و خواهان بروز شدن اطلاعات خود هستند،کرده باشيم. امیدوارم از مطالبی که توسط بنده منتشر می شه،لذت ببرید! ضمناً تمامی دلخوشی بنده و دیگر اعضای تیم پرشين فان،نظرات و راهنمایی های شماست.
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

كپي از مطالب پرشين فان با ذكر منبع مجاز مي باشد. © 2014-2015 | سئو و بهینه سازی : جوان سئو - طراحی شده توسط پارس تمز