کامیابی تنها در این است که بتوانی زندگی را به شیوه خودسپری کنی.
خوش آمدید - امروز : شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶
خانه » زناشویی » آموزش » درباره حجله عروسی و شب زفاف بیشتر بدانیم
درباره حجله عروسی و شب زفاف بیشتر بدانیم

درباره حجله عروسی و شب زفاف بیشتر بدانیم

درباره حجله عروسی و شب زفاف بیشتر بدانیم

۷۰۳۲۲۰۳-doll-toy-bouquet-roses
حجله عروسی

حجله عروسی را آذین بندی و برای عروس زینت بدهند در این شب عروس و داماد زندگی مشترک را به طور رسمی آغاز می کنند و به استقلال می رسند .

امام صادق ع فرمودند:« خداوند خانه ای را که در آن ازدواج صورت گیرد دوست دارد »

شب زفاف

الف ) وقت مناسب

مقاربت در شب های دوشنبه ، سه شنبه ، پنجشنبه ، جمعه و نیز روز پنجشنبه هنگام زوال و روز جمعه بعد از عصر سفارش شده است .

امام باقر ع فرمود:« حوایجتان را در روز طلب کنید که خداوند حیاء را در چشم ها قرار داده است . ازدواج را در شب انجام دهید که خداوند آن را مایه ی آرامش قرار داده است .»

امام صادق ع فرمود:« عروستان را شب ها به خانه برید و روزها طعام دهید »

امام رضا ع فرمود:« خداوند ، شب و زن را مایه ی آرامش قرار داد .پس تزویج شبانه و طعام به مردم سنت شده است »

مستحب است در شب زفاف ، داماد کفش های عروس خانم و جوراب های او را از پاهایش خارج کند . سپس دو پای او را در تشتی شستشو دهد و آب تشت را به اطراف منزل بپاشد . اگر چنین کرد فقر از آن خانه دور گردد و برکت بر آن و اهلش مستولی شود و رحمت الهی توسعه یابد و عروس نیز تا مادامی که در آن منزل سکونت دارد از بیماری هایی نظیر جنون و جذام و برص مصون و محفوظ می ماند .

ب ) اوقات نامناسب

زفاف در بعضی ایام و ساعات نهی شده است . که از جمله آنها ، کلیه لحظاتی که از همخوابی نهی شده است ، بهتر است از زفاف نیز پرهیز شود .

شب اول ، وسط و آخر هر ماه ، شب چهارشنبه آخر ماه ، شب نیمه شعبان ، شب عید فطر ، روز عید قربان ، یکی یا دو روز مانده به آخر رجب ، شب یا روزی که یکی از آیات الهی چون خسوف ، کسوف ، زلزله ، حوادث ترسناک ، حادث شده است ، زیر نور مستقیم خورشید و بدون پوشش ، زیر آسمان و بدون پوشش ، زیر درخت با ثمر ، در کِشتی ، بعد از ظهر ، بین اذان و اقامه ، سر شب که فردایش قصد سفری دارد که بیش از سه شب و روز طول می کشد ، روزی که از سفر برگشته است .

زفاف در ایام و ساعات خاصی نهی شده است که عبارتند از : شب چهارشنبه ، شبی که قمر در برج عقرب واقع شده است ، چند شب آخر ماه که قمر در محاق است ( ماه دیده نمی شود ) و نیز وسط روز هنگام زوال خورشید .

امام صادق ع می فرماید :« نباید انسان شب چهارشنبه را شب زفاف خود قرار دهد »

نیز آن امام همام و امام رضا ع می فرمایند:

« آن که شب ورود و بقاء قمر در برج عقرب زفاف کند ، از زندگی خیری عایدش نمی شود »

امام حسن عسگری ع می فرمایند :

« ازدواج در شب محاق ماه موجب سقط فرزند می گردد»

امام باقر ع فرمود :« زفاف در گرمای روز که خورشید در وسط آسمان است موجب اختلاف و تفرقه می شود »

و همچنین است با زنی که در ایام عادت ماهانه خود است نباید همخوابی و زفاف داشت که حرام است و کفاره دارد .

ج ) خواندن نماز و دعاهای وارده مستحب است داماد دو رکعت نماز بگذارد و عروس خانم را هم به خواندن نماز دعوت کند و بعد از نماز حمد الهی بگوید و بر پیامبر و آلش صلوات بفرستد و بعد از فارغ شدن از نماز و دعا ، به صحبت و احوالپرسی مشغول شوند و تدریج با همدیگر مأنوس گردند و آرامش بیابند .

مستحب است داماد هنگام عروسی ، دو رکعت نماز و دعاهایی را که از معصومین ع رسیده بخواند و عروس و داماد با وضو باشند و داماد از خدا بخواهد که فرزندش را مسلمان و سالم قرار دهد و او را از گزند وسوسه ی شیطان نگه دارد . بسم الله بگوید تا شیطان به آنان نزدیک نشود .

د ) ملاعبه

شهوت غالب مردان زود شعله ور می شود و سریع اطفاء می گردد .اما در غالب زنان ، شهوت به کندی خود را عیان می سازد و به کندی زایل می شود . بنا براین مردان نباید شتاب زده عمل کنند .

حضرت علی ع در این باره می فرمایند :« هر گاه کسی از شما خواست نزد همسرش رود ، عجله نکند ، چرا که زنان حوایجی دارند که باید برآورده شود »

امام صادق ع می فرمایند : « گاهی عجله ی مردان در همخوابی چنان است که همسرش ارضاء نشده به طوری که وقتی مرد از او جدا می شود ، آن زن اگر سیاهی زنگی ببیند دوست دارد به وی متوسل شود و به وسیله ی او ارضاء گردد . »

لذا آن حضرت دستور اکید می دهد که : هر گاه کسی از شماقصد آمیزش با همسرش را داشت ، تعجیل نکند بلکه آن دو مدتی به بازی سر کنند ( ملاعبه ) که این آمیزش را زیبا و گواراتر می سازد .

هـ ) یک هفته با عروس

عروس خانم از خانه ی والدین به منزل شوهرش آمده باید داماد محبت خالی والدین و دیگران ( برادر و خواهر ) را پر کند و در این صورت مرد چند روزی در منزل بماند تا مراتب عشق و علاقه ی خود را نسبت به همسر و زندگی اش ابراز نماید .

حضرت علی ع می فرماید :« رسول خدا ص وقتی با باکره ازدواج می کرد ،هفت روز با وی بود و آن گاه که با بیوه ازدواج می کردسه روز با او بود و سپس بقیه روزها را به طور مساوی بین همسرانش تقسیم می کرد .»

منبع : زندگی سالم

اشتراک گذاری مطلب

درباره مدیریت :

ميلاد هستم به موسیقی ، تکنولوژی ، مقالات علمی ، خودرو ، گرافيك و تحصیل عشق می ورزم. سعی می کنم از وقتم به بهترین شکل استفاده کنم و بی حرکت یک جا نمونم . از سال 1392 هم تارنماي مجله علمي و تفريحي پرشين فان رو با كمك آرش تاسیس کردم تا کمک کوچیکی به کسانی که در عرصه علم و خواهان بروز شدن اطلاعات خود هستند،کرده باشيم. امیدوارم از مطالبی که توسط بنده منتشر می شه،لذت ببرید! ضمناً تمامی دلخوشی بنده و دیگر اعضای تیم پرشين فان،نظرات و راهنمایی های شماست.
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

كپي از مطالب پرشين فان با ذكر منبع مجاز مي باشد. © 2014-2015 | سئو و بهینه سازی : جوان سئو - طراحی شده توسط پارس تمز